Reklama

Emocje
kopenhaska.euZbawienna dieta na alergie skórne

Dieta kopenhaska oczami ekspertów

Szpinak - jakie ma bezcenne właœciwoœci zdrowotne?

3 powody, dla kórych warto zamówić catering dietetyczny

Rola motywacji przy gubieniu kilogramów

Marzenie o szczupłej sylwetce łączy miliony kobiet ze wszystkich części świata. Każda z nich stara się czytać o dietach, które można wypróbować na własnym przykładzie, roli motywacji podczas odchudzania i znaczeniu aktywności fizycznej dla osób z nadwagą. Każda zastanawia się, jak schudnąć, osiągnięcie wymarzonej wagi to jednak cel, który udaje się zrealizować jedynie niektórym z nas. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta, z całą pewnością bowiem nie istnieje jeden tylko czynnik ułatwiający nam zrzucenie kilogramów albo przesądzający o tym, że nasza waga pozostaje bez zmian. Rozpatrzenie ich wszystkich nie jest możliwe natychmiast, warto zatem skupić się przede wszystkim na motywacji, okazuje się bowiem, że osoby, które marzą o utracie zbędnych kilogramów wyjątkowo często mają problem z określeniem, jakie cele im przyświecają.

Teoretycznie nasza sytuacja nie jest skomplikowana, a oczekiwania można zdefiniować z dużą prostotą. Chcemy być szczupłe i to jest dla nas najważniejsze. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to wcale najbardziej właściwe podejście, musimy bowiem odpowiedzieć sobie i na pytanie o to, co tak naprawdę rozumiemy pod tym pojęciem. Każda z nas ma przecież inną definicję szczupłej sylwetki, do której chce dążyć, niekiedy więc nawet utrata kilkunastu kilogramów nie jest satysfakcjonującym rezultatem.

Zdecydowanie bardziej skuteczne wydaje się zatem stawianie sobie celów cząstkowych, konkretnych, ale jednocześnie takich, o których wiemy, że są możliwe do zrealizowania. Pamiętajmy, że jeżeli na efekty czeka się zbyt długo, samo dążenie do osiągnięcia celu nie wydaje się nam już tak bardzo istotne, wskazane jest zatem, abyśmy raz na jakiś czas utwierdzały się w przekonaniu, że nasza walka z nadwagą postępuje zmierzając w dobrym kierunku. Ważne jest też, aby pod koniec kolejnych etapów odchudzania zawsze czekała na nas nagroda. Naturalnie, nie powinna być nią pizza albo puchar lodowy, w takim wypadku bowiem przez całe życie będziemy musiały realizować jeden tylko cel cząstkowy. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli wybierzemy się do sklepu, aby kupić sobie coś ładnego albo udamy się do kina na jakiś niezobowiązujący film. Takie drobne nagrody działają niezwykle motywująco, a jednocześnie poprawiają nasze samopoczucie, co również możemy uznać za korzyść, której nie da się kwestionować.

Inne artykuły: Podstawowe założenia diety Dukana | Rola motywacji przy gubieniu kilogramów