Reklama

Emocje
kopenhaska.eu



Zbawienna dieta na alergie skórne

Dieta kopenhaska oczami ekspertów

Różne pytania

Paulina: Czytałam, że nie wolno brać leków przeciwbólowych w trakcie trwania diety, niestety dowiedziałam się o tym dopiero dzisiaj... Wczoraj wzięłam dwie tabletki, czy konsekwencją tego będą gorsze wyniki końcowe stosowania diety?!

W koniecznych przypadkach można przyjmować lek przeciwbólowy. Nie ma on wpływu na efekt diety, a zastrzeżenia dotyczącza raczej bezpośredniego działania. Organizm jest osłabiony, więc każdy lek ma dużo mocniejsze działanie. Reasumując: jeśli zachodzi konieczość, można wziąć lek.

Asia: Mam 16 lat i ważę ok 65 kg. Czy mogę bez problemu stosować tę dietę? Czy będzie ona miała takie samo działanie jak na ludziach dorosłych?

Generalnie - żadnej diety odchudzającej nie powinna prowadzić młodzież przez zakończeniem okresu wzrostu. Okres wzrostu u dziewcząt kończy się około 16 roku życia, a u chłopców po 20 roku życia. Stosowanie diety w zbyt młodym wieku przynosi więcej strat niż korzyści. Możliwe skutki negatywne to: zaburzenia formowania się kości, zwłaszcza kręgosłupa, zaburzenia w rozwoju układu rozrodczego czy zaburzenia miesiączkowania. Sama musisz ocenić, czy jest ci już potrzebna tak restrykcyjna dieta, tym bardziej, że twoja waga nie jest bardzo wysoka i możesz zrzucić kilogramy bardziej przyjaznym dla zdrowia sposobem, np. dieta rozdzielna, a przede wszystkim ruch i sport!

Qter: Usiłuję zrzucić swoją wagę, pracuję fizycznie, do tego jeżdżę na rowerze, chodzę na siłownie i zamierzam zabrać się trochę za boksowanie w wolnych chwilach. Obecnie jem błonnik w tabletkach zapijając go wodą, do spalania tłuszczu posiadam fatburnery, jeden jest termogenikiem, drugi zaś oparty na kofeinach, wyciągach z herbaty, taki bardziej ziołowy. Pytanie: czy te suplementy, napoje energetyzujące, tabletki z witaminami mogą wpłynąć negatywnie na tę wlasnie dietę. Bo jeśli nie, to chciałbym niej spróbować, okropnie się odżywiałem, a zmiana miejsca zamieszkania spowodowała, że zacząłem jeść różne dziwne rzeczy, no i przytyło mi się. Oba fatburnery biorę według zalecen i tylko przed wysiłkiem fizycznym po pracy. Boję się, że ta dieta może sprawić, że będzie brakowało mi energii, a niestety w pracy też jej potrzebuję dosyć sporo. Będę wdzięczny za jakieś rady i czy to co opisałem wcześniej może sprawić, że będzie to dieta nieskuteczna. Dziękuję.

Dieta kopenhaska na pewno wpływa osłabiająco na organizm! Posiłki są mało zbilansowane i niewiele kaloryczne: 800-1000. Tak więc przy tak dużym wysiłku fizycznym, ta dieta jest nieodpowiednia.
Zamiast napojów energetyzujących polecamy napoje izotoniczne, które są przeznaczone dla osób uprawiających sport oraz obciążonych ciężką pracą fizyczną. Mają one za zadanie zasilenie organizmu energią oraz wyrównanie niedoborów płynów i traconych z potem podczas wysiłku elektrolitów, takich jak: sód, potas, magnez, wapń i jon chlorkowy. Nie zawierają natomiast kofeiny. Dzięki odpowiedniemu składowi napoje izotoniczne znacznie szybciej niż czysta woda wyrównują ubytki płynów ustrojowych.
Co do spalaczy tłuszczu, to zbyt duza ilosć kofeiny (w fatburnerach i napojach energetyzujących moze prowadzić do rożnych dolegliwości układu nerwowego i krązeniowego) i nie należy ich stosować podczas diety kopenhaskiej!

głodna:) Mam pytanko a propos rybki, może być wędzona? pstrąg dokładnie? Niech ktoś odpowie szybciutko, bo leży własnie w mojej lodówce i nie mogę sie oprzec!

Rybka musi być chuda! Wszystkie wędzone ryby są tłuste, pstrąg wędzony ma około 130 kcal / 100g, a ten sam pstrąg duszony (w folii aluminiowej w piekarniku) zaledwie 60 kcal.
Tak więc przy diecie kopenhaskiej zaleca się ryby duszone (pstrąg jak najbardziej).

Basia: Witam:) Dzisiaj pierwszy dzień mojej diety Czym moge zastąpić sałatę zieloną? Może jakąś surówką??

Sałaty nie polecam niczym zamieniać, bowiem ma ona dużo blonnika i niewiele kalorii, poza tym jest doskonałym wypełniaczem żołądka; przy tak ubogiej diecie to ważne (żeby oszukać głód). Surówka zazwyczaj składa się z więcej niz 1 składnika, dlatego nie jest zalecana.

Moniczka: Dzisiaj zaczynam dietę. Chciałabym się jedynie dowiedzieć jakiej wielkości mają być porcje (ile mięsa, sałaty itp), czy dane produkty można zastąpić jakimiś innym produktami oraz czy można używać przypraw, np. pietruszka, tymianek czy oregano? A i jeszcze jedno - czy przy tej diecie można stosować Colon? Dziękuję za odpowiedź.

Porcje powinny być takie, żeby nie czuć po nich głodu. Nie licząc sniadania, na które jest tylko kawa, mamy do dyspozycji 2 posiłki dziennie, które muszą nam dostarczyć składników odżywczych i choć trochę kalorii, żebyśmy mogli jakoś dotrwać do kolejnego posiłku.
Mięsa powinien być porządny kawałek (około centymetrowy, nawet 1.5 cm plaster), bo w czasie przyrządzania mięso ginie w oczach i robi się go bardzo mało, a mamy się tym najeść. Sałaty wystarczy pół główki (maksymalnie), tak samo jest ze szpinakie czy brokułami - po pół torebki mrożonej, a i to czasem juz za dużo dla niektórych. Z czasem zobaczysz, ile potrzebuje twój organizm i będziesz wiedziała, jaka porcja Ci odpowiada.
Szpinak można zastąpić brokułami (najlepiej), jak i kalafiorem, ale kalafior jest już mniej odpowiedni w potrzebne składniki.
Przypraw można używać wszystkich oprócz soli; należy starać się unikać również pieprzu.
Colon jako suplement prawdopodobnie nie zaszkodzi diecie, tym bardziej, że zawiera błonnik. Jedyna uwaga to taka, żeby nie mieszać go z sokiem owocowym, tylko samą wodą mineralna. Oprócz tego warto przyjmować preparaty witaminowe oraz mikro i makro elementy, gdyż w tej diecie spożycie ich jest ograniczone.

Agnieszka: Mam pytanie: od czwartku jestem na diecie kopenhaskiej, czuję się dobrze, piję wody po 4 litry dziennie, tak więc niby jest ok, a jednak od czwartku nie byłam w ubikacji?

Przy tej diecie często zdarzają się zaparcia albo wręcz zanika potrzeba chodzenia do ubikacji. Wynika to z tego, że posiłki są ubogie i organizm tak je wykorzystuje, że niewiele pozostaje do usunięcia. Można w takich wypadkach wzbogacić dietę o dodatkowy błonnik w tabletkach lub zjeść rano łyżkę otrębów, to może pomóc w problemach trawienia. Dodatkowo można pić herbatki ziołowe wspomagające dietę. Ogólnie: problemy z wypróżnieniem się są przejściowe i dopóki nie masz jakis przykrych dolegliwości (bóle brzucha), to spokojnie możesz radzić sobie przez wzbogacenie diety w błonnik. W innych wypadkach radzę skonsultować się z lekarzem, żeby sobie nie zaszkodzić.

agnieszka: Dzisiaj jest juz drugi dzien diety, na razie idzie gładko, ale mam pytania. 1. Czy mogę pić wodę mineralną z cytryną? 2. Dodałam trochę musztardy, żeby sałata nabrała więcej smaku. Czy to oznacza, że muszę przerwać dietę i zacząć od początku, czy może nie miało to żadnego wpływu? Proszę o odp. pozdrawiam.

Ad. 1. Wodę z cytryną można pić bez obaw, o ile sama wciskasz świeżą cytrynę, a nie kupujesz aromatyzowanej wody, która jest naładowana dodatkowymi substancjami słodzącymi, a co za tym idzie ma dodatkowe kalorie.
Ad. 2. Wartość kaloryczna musztardy jest bardzo nieznaczna (8 kalorii na małą łyżeczkę), więc jako dodatek smakowy w niewielkich ilościach, może być przyjęta. Ogólnie - przy diecie musztarda jest lepsza, niż ketchup, majonez i inne dodatki smakowe. Więc życzę smacznego!

Inne artykuły: Podstawowe założenia diety Dukana | Rola motywacji przy gubieniu kilogramów