Reklama

Emocje
kopenhaska.euZbawienna dieta na alergie skórne

Dieta kopenhaska oczami ekspertów

Zamienianie składników i dodatki

iza: Witam, wlaśnie zaczynam dietkę i nasunęło mi się pytanko: czy sałatę można doprawić odrobiną octu winnego zamiast cytrynki i czy jajko mozna usmażyć bez tłuszczu na teflonie zamiast gotować?

Na oba pytania: TAK. Ocet winny jest zdrowy, a jajko dla odmiany można usmażyć.

Ewa: 1. Czy to duże odstępstwo, jeśli szpinak, który występuje w diecie jako gotowany, zamieniłam na surowy? Czemu koniecznie musi być gotowany? Czy ma to aż taki wpływ na dietę? 2. Wszędzie do sałaty zalecana jest cytryna. Czy oprócz niej można skropić sałatę odrobiną octu balsamicznego? 3. Czy doprawanie jajek lub pomidorów pieprzem jest w porządku? Zioła, jak rozumiem są dozwolone?

Ad. 1 Szpinak surowy ma takie same właściwości jak gotowany (taka sama kaloryczności i dużo błonnika), więc szpinak gotowany można spokojnie zamienić surowym. Nie ma przeszkód, żey jeść surowy, jeśli się lubi. Ad. 2 Odrobina nie zaszkodzi, a na pewno poprawi smak. Ad. 3 Co do pieprzu zdania są podzielone, ale pieprz w niewielkiej ilości jest dopuszczalny.

Basia: Czym moge zastąpić sałatę zieloną? Może jakąś surówką?? No i zamiast schabu, można filet? Bo czytałam na innym forum, że też tak można?

Sałaty nie polecam niczym zamieniać, bowiem ma ona dużo blonnika i niewiele kalorii, poza tym jest doskonałym wypełniaczem żołądka; przy tak ubogiej diecie to ważne (żeby oszukać głód). Surówka zazwyczaj składa się z więcej niz 1 składnika, dlatego nie jest zalecana.
Co do mięsa - wybór pozostawiam Tobie. Na pewno filet drobiowy jest smaczniejszy od schabu, ale za to schab, jako czerwone mięso, ma więcej L-karnityny, która pozwala spalać tłuszcz! Jednak kaloryczność drobiu (kurczak, indyk) nie jest duża, poza tym mają dużo białka w sobie, co też dodaje im wartości odżywczych.

nati: Dzisiaj 11 dzień i przeczytałam, że można używać przypraw na tej diecie. Ja do tej pory używałam tylko mninimalnie soli morskiej i trochę pieprzu, ale o ile lepszy byłby ten befsztyk z czosnkiem i ziolami!!! Więc chciałam się tylko upewnić czy mogę???

Oczywiście że możesz. Wiele ziół nie tylko dodaje smaku, ale ma też funkcje bardziej poważne, np. regulują trawienie itp. Więc choć późno, to zachęcam do stosowania ziół (świeżych i suszonych - bazylia, oregano czy choćby koperek i pietruszka).
Uwaga! Zabroniona jest sól, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie. Nie zaleca się również pieprzu, ale tego zakazu nie musimy przestrzegać restrykcyjnie.

Witam, właśnie zaczynam dietkę i nasuneło mi sie pytanko: czy sałatę można doprawić odrobiną octu winnego zamiast cytrynki i czy jajko można usmażyć bez tłuszczu na teflonie, zamiast gotować?

Na oba pytania: TAK. Ocet winny jest zdrowy, a jajko dla odmiany można usmażyć.

Czy rzeczy mięsne można zastąpić czymś innym. Ponieważ jestem wegetarianką i mięso odpada. Może można użyć kotletów sojowych?

Kotlety sojowe mają równie dużo białka co schabik; jedyny warunek tylko taki, żeby ich nie smażyć.

Czy zamiast oleju może być oliwa z oliwek?

Tak, jak najbardziej.

Jestem na diecie pierwszy dzień, jem prawidłowo, tzn. nie jem Ale nie moge sie zmusić do picia wody. Wypiłam juz chyba ze dwa litry herbatki zielonej. Czy mozna nią zastapić wodę?

Zielona herbata i czerwona są dozwolone, tyle że wody całkowicie nie da się nimi zastąpić. Warto wode pić - oczyszcza z toksyn pomaga na cellulit, nawilża skóre od wewnątrz, dostarcza elektrolitów…

Czy zieloną herbatę mogę pić bez ograniczeń (oczywiście niesłodzoną)? Przyznam, że bez kawy ani rusz u mnie, ale często ją zastępuję zieloną herbatą, więc wieczorami mogłabym np. zieloną sobie zapodać?

Tak, zieloną i czerwoną herbatę można pić w czasie diety bez ograniczeń.

Inne artykuły: Podstawowe założenia diety Dukana | Rola motywacji przy gubieniu kilogramów