Reklama

Emocje
kopenhaska.eu



Zbawienna dieta na alergie skórne

Dieta kopenhaska oczami ekspertów

Szpinak - jakie ma bezcenne właściwości zdrowotne? Dlaczego warto go włączyć do diety?

Liście szpinaku w naszym codziennym menu powinny się pojawiać naprawdę często. Mówią o tym nie tylko dietetycy, ale i lekarze. Większość osób kojarzy co prawda szpinak przede wszystkim z odchudzaniem, jednak ma on zdecydowanie więcej prozdrowotnych i leczniczych właściwości, chroni między innymi przed miażdżycą, ma działanie antynowotworowe.  

sałątka

Właściwości i składniki odżywcze - szpinak i jego zalety

Wartości odżywcze szpinaku są trudne do przecenienia. Jest to oczywiście warzywo bardzo niskokaloryczne, dlatego też jest często zalecane osobom odchudzającym się. Regularne spożywanie szpinaku jest jedynak zalecane przede wszystkim ze względu na to, że szpinak zawiera bardzo wiele cennych składników odżywczych, takich jak:

  • witamina C, 
  • żelazo,
  • potas
  • magnez, 
  • kwas foliowy.

Ponadto surowy szpinak zawiera wiele innych witamin i soli mineralnych, znaleźć tu można cenne antyoksydanty: beta-karoten i luteiny. 

Dlaczego warto jeść szpinak?

Antyoksydanty sprawiają, że warzywo to wykazuje silne działanie ochronne dla naszego organizmu. Chodzi tutaj zarówno o codzienne dobre samopoczucie, spowolnienie procesów starzenia komórek, ochronę przed stresem oksydacyjnym, jak i tak fundamentalne działanie prozdrowotne jak ochrona przed chorobami nowotworowymi i miażdżycą. Plusem tego warzywa jest także to, że liście szpinaku zawierają te wszystkie bezcenne substancje zarówno spożywane na surowo, jak i po obróbce termicznej. Zdrowy jest świeży, jak i mrożony szpinak, ugotowany, podduszony. To wszystko sprawia, że możliwości jego przygotowania i wykorzystania w kuchni są ogromne. 

Właściwości lecznicze szpinaku są jednak jeszcze większe. Poleca się go przede wszystkim osobom borykającym się z problemem nerwicy, żyjących w ciągłym biegu, narażonym na ciągły ster. Szpinak mrożony i świeży pozwala niwelować niedobory magnezu, a przy tym jednocześnie przywracać równowagę nerwową i łagodzić stiuki stresu. Co ciekawe, warzywo to spożywane regularnie pozwala nam wzmocnić odporność na stres. Rzadziej zapadamy np. na migrenowe bóle głowy związane ze stresem, szybciej się uspokajamy. 

Żelazo zawarte w liściach szpinaku to bezcenny lek dla osób borykających się z anemią, kobiet w ciąży, dzieci. W szpinaku znajduje się tyle żelaza, ile w wołowinie, a jest ono znacznie lepiej przyswajalne.  

Zawarte w szpinaku witamin A, E, B6, K opóźniają procesy starzenia, obniżają zły cholesterol, poprawiają parametry krzepnięcia krwi. W przypadku kobiet ciężarnych ważny jest kwas foliowy zawarty w szpinaku, który korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego u płodu. 

Liście szpinaku na odchudzanie

Liście szpinaku zawierają bardzo mało kalorii. W 100 gramach znajdziesz ich jedynie 23. Już samo to sprawia, że szpinak w dostawie do domu to cenny wybór dla osób, które dbają o linię. Ale to nie jedyny powód. Potas i witaminy z grupy B, które także zawarte są w szpinaku przyspieszają metabolizm, pomagają spalać węglowodany, co także korzystnie wpływa na realizację celów dietetycznych. Szpinak pomaga trzymać się z ryzach i nie podjadać, ponieważ zawiera tylakoidy, które stymulują wydzielanie hormonu sytości. W końcu te same substancje nieco spowalniają proces spalania tłuszczów, dzięki czemu wrażenie sytości utrzymuje się dłużej. 

Czy spożywanie szpinaku zaleca się wszystkim?

Szpinak właściwości zdrowotne ma bezcenne, nie oznacza to jednak, że jest zalecany absolutnie wszystkim. Istnieją przeciwskazania do jego spożywania, szczególnie w większych ilościach. W liściach szpinaku znajduje się bowiem kwas szczawiowy, który przyczynia się do wypłukiwania z organizmu wapnia. Nie powinny go więc spożywać osoby z chorobami nerek, przede wszystkim cierpiące na kamicę nerkową. Szczawian ten przyczynia się bowiem do produkcji takich kamieni.

Jak wybierać i przechowywać szpinak?

Szpinak szpinakowi nierówny, dlatego przy wyborze konkretnej formy szpinaku warto się chwilę zastanowić. Jeśli decydujesz się na świeże liście szpinaku, upewnij się, że są one naprawdę świeże, nie przywiędnięte, a tym bardzie nie nadgnite. Jeśli szpinak jest nieumyty, koniecznie przechowuj go w lodówce w foliowym woreczku. Takie rozwiązanie pomoże zachować jego świeżość do 4 dni. Jeśli jest on umyty, najlepiej zjeść go od razu po otwarciu. Zimą najlepszym wyborem jest mrożony szpinak, który także zachowuje bezcenne właściwości. 

Jak przyrządzać szpinak?

Szpinak może zostać przyrządzony na wiele różnych sposobów. Świeży możesz dodawać do kanapek zamiast sałaty. Można z jego udziałem przyrządzić pyszne i zdrowe sałatki. Dobrze komponuje się on z innymi warzywami, a także serami pleśniowymi, fetą czy parmezanem. Możesz go także łączyć z owocami. Warto pamiętać o tym, by sałatkę ze szpinakiem polać świeżą oliwą, co wzbogaci wchłanianie beta-karotenu i luteiny. 

Szpinak można dusić, przygotowywać z niego farsz do pierogów, naleśników, pasztecików. Genialnie smakują kruche tarty z farszem szpinakowym. Liście szpinaku można także dodać do makaronu.  Sposobów jest naprawdę wiele. Warto natomiast pamiętać, aby szpinak odpowiednio doprawić. 

Inne artykuły: Podstawowe założenia diety Dukana | Rola motywacji przy gubieniu kilogramów